Skip to main content

Update browser for a secure TSO experience

It looks like you may be using a web browser version that we don't support. Make sure you're using the most recent version of your browser, or try using of these supported browsers, to get the full TSO experience: Chrome, Firefox, Safari, or Edge.

Gimeno Conducts Chopin & Scheherazade

Wed, September 21 at 8:00pm Masterworks Wednesday 1
Thu, September 22 at 8:00pm Masterworks Thursday 1
Sat, September 24 at 8:00pm Masterworks Saturday 3

Gustavo Gimeno, conductor
Bruce Liu, piano
Jonathan Crow, violin 

Kevin Lau: Celebration Prelude (World Première/TSO Commission)
Lera Auerbach: Icarus
Chopin: Piano Concerto No. 2
Rimsky-Korsakov: Scheherazade

Saint-Saëns Organ Symphony

Thu, September 29 at 8:00pm Masterworks Thursday 2
Sat, October 1 at 8:00pm Masterworks Saturday 2
Sun, October 2 at 3:00pm Masterworks Sunday Matinee

Gemma New, conductor
Kerson Leong, violin
Jean-Willy Kunz, organ 

Mendelssohn: The Hebrides ("Fingal's Cave")
Samy Moussa: Concerto for Violin and Orchestra "Adrano"
Dvořák: Romance for Violin and Orchestra
Saint-Saëns: Symphony No. 3 "Organ Symphony"

Star Wars: The Force Awakens—In Concert

Thu, October 6 at 7:30pm
Fri, October 7 at 7:30pm
Sat, October 8 at 12:30pm
Sat, October 8 at 7:30pm

Sarah Hicks, conductor

© 2015 & TM LUCASFILM LTD. ALL RIGHTS RESERVED © DISNEY.

Presentation licensed by Disney Concerts in association with 20th Century Fox, Lucasfilm Ltd. and Warner/Chappell Music.

Bronfman Plays Beethoven

Wed, October 12 at 8:00pm Masterworks Wednesday 2
Fri, October 14 at 7:30pm Masterworks Friday 1
Sat, October 15 at 8:00pm Masterworks Saturday 1

Gustavo Gimeno, conductor
Yefim Bronfman, piano

Christina Volpini: Celebration Prelude (World Première/TSO Commission)
Ligeti: Atmosphères
Wagner: Prelude to Act I of Lohengrin
Haydn: Symphony No. 39 “Tempesta di mare”
Unsuk Chin: subito con forza (Canadian Première)
Beethoven: Piano Concerto No. 3

Yuja Wang + Gimeno Conducts Bruckner

Thu, October 20 at 8:00pm Masterworks Thursday 2
Sat, October 22 at 8:00pm Masterworks Saturday 3

Gustavo Gimeno, conductor
Yuja Wang, piano (2022/23 TSO Spotlight Artist)

Janet Sit: Celebration Prelude (World Première/TSO Commission)
Magnus Lindberg: Piano Concerto No. 3 (Canadian Première/TSO Co-commission)
Bruckner: Symphony No. 4 “Romantic” (1878/80 version)

100 Years of Epic Film Scores

Tue, October 25 at 8:00pm Pops Tuesday
Wed, October 26 at 2:00pm Pops Matinee
Wed, October 26 at 8:00pm Pops Wednesday

Steven Reineke, conductor

Tim Burton's The Nightmare Before Christmas in Concert

Fri, October 28 at 7:30pm
Sat, October 29 at 7:30pm

Sarah Hicks, conductor

Platypus Theatre’s How the Gimquat Found Her Song

Sun, November 6 at 1:30pm
Sun, November 6 at 4:00pm

Platypus Theatre

A Platypus Theatre creation, this entrancing blend of music, theatre, and puppetry tells the story of a rare and silent bird who is taken on a transformative journey in search of the perfect song.

Oundjian Conducts The Planets

Wed, November 9 at 8:00pm Masterworks Wednesday 1
Thu, November 10 at 8:00pm Masterworks Thursday 1
Sat, November 12 at 8:00pm Masterworks Off Sub

Peter Oundjian, conductor
Eric Abramovitz, clarinet
Miles Jaques, basset horn
Toronto Children’s Chorus

Rossini: Overture to La gazza ladra
Mendelssohn: Concert Piece No. 2
Coleridge-Taylor: Ballade in A Minor
Holst: The Planets

Oundjian Conducts Mozart’s Jupiter

Sun, November 13 at 3:00pm Four at the Weston

Peter Oundjian, conductor
Eric Abramovitz, clarinet
Miles Jaques, basset horn

Rossini: Overture to La gazza ladra
Mendelssohn: Concert Piece No. 2
Coleridge-Taylor: Ballade in A Minor
Mozart: Symphony No. 41, K. 551 “Jupiter”

Celebrate 100: A Gala Celebration with Yo-Yo Ma

Wed, November 16 at 8:00pm

Gustavo Gimeno, conductor
Yo-Yo Ma, cello
Special appearance by Jeremy Dutcher

Morawetz: Carnival Overture
Bernstein: Symphonic Dances from West Side Story
Dvořrák: Cello Concerto
George Paul / Jeremy Dutcher: Honour Song

Hadelich Plays Sibelius

Sat, November 19 at 8:00pm Masterworks Saturday 2
Sun, November 20 at 3:00pm Masterworks Sunday Matinee

Gustavo Gimeno, conductor
Augustin Hadelich, violin

Anna Thorvaldsdottir: Aeriality
Sibelius: Violin Concerto
R. Strauss: Suite from Der Rosenkavalier
Ravel: La valse

Tchaikovsky’s Piano Concerto & Pathétique

Wed, November 23 at 8:00pm Masterworks Wednesday 2
Thu, November 24 at 8:00pm Masterworks Thursday 2
Fri, November 25 at 7:30pm Masterworks Friday 1
Sat, November 26 at 8:00pm Masterworks Saturday 1

Dalia Stasevska, conductor
Sergei Babayan, piano

Andrea Tarrodi: Birds of Paradise II
Tchaikovsky: Piano Concerto No. 1
Tchaikovsky: Symphony No. 6 “Pathétique”

TSO Holiday Pops

Tue, December 6 at 8:00pm Pops Tuesday
Wed, December 7 at 2:00pm Pops Matinee
Wed, December 7 at 8:00pm Pops Wednesday
Thu, December 8 at 8:00pm Pops Off Sub

Steven Reineke, conductor
Caissie Levy, vocalist
Paul Alexander Nolan, vocalist
Etobicoke School of the Arts Holiday Chorus

ELF in Concert

Fri, December 9 at 7:30pm
Sat, December 10 at 2:00pm
Sat, December 10 at 7:30pm

John Debney, conductor

ELF and all related characters and elements © & ™ New Line Productions, Inc. (s22).

Messiah

Sat, December 17 at 8:00pm
Sun, December 18 at 3:00pm
Mon, December 19 at 8:00pm
Tue, December 20 at 8:00pm
Wed, December 21 at 8:00pm

Gustavo Gimeno, conductor
Toronto Mendelssohn Choir

Handel: Messiah

Mozart Requiem

Wed, January 11 at 8:00pm Masterworks Wednesday 1
Thu, January 12 at 8:00pm Masterworks Thursday 1
Sat, January 14 at 8:00pm Masterworks Off Sub
Sun, January 15 at 3:00pm Four at the Weston

Michael Francis, conductor
Toronto Mendelssohn Choir

Mozart: Masonic Funeral Music, K. 477
Von Bingen: O virtus Sapientiae
Beethoven: Grosse Fuge
Allegri: Miserere mei, Deus
Mozart: Requiem, K. 626

Sheku Kanneh-Mason Plays Elgar

Fri, January 20 at 7:30pm Masterworks Friday 1
Sat, January 21 at 8:00pm Masterworks Saturday 1

Peter Oundjian, conductor
Sheku Kanneh-Mason, cello

Vaughan Williams: Fantasia on a Theme by Thomas Tallis
Gary Kulesha: Fourth Symphony (World Première/TSO Commission)
Elgar: Cello Concerto

Shostakovich 5 + Crow Plays Brahms

Sat, January 28 at 8:00pm Masterworks Saturday 3
Sun, January 29 at 3:00pm Masterworks Sunday Matinee

Tarmo Peltokoski, conductor
Jonathan Crow, violin

Kaija Saariaho: Ciel d'hiver
Brahms: Violin Concerto
Shostakovich: Symphony No. 5

The Hockey Sweater

Sun, February 5 at 1:30pm
Sun, February 5 at 4:00pm

Roch Carrier, narrator

Abigail Richardson-Schulte/text by Roch Carrier: The Hockey Sweater

The iconic Canadian story The Hockey Sweater is brought to life through the music of Abigail Richardson-Schulte in this TSO co-commissioned work. Enjoy a charming winter tale, narrated by author Roch Carrier, that will appeal to all budding hockey fans.

Gimeno Conducts Romeo and Juliet

Wed, February 8 at 8:00pm Masterworks Wednesday 2
Thu, February 9 at 8:00pm Masterworks Thursday 2

Gustavo Gimeno, conductor
María Dueñas, violin

Sammy Moussa: Elysium
Lalo: Symphonie espagnole
Prokofiev/comp. Gustavo Gimeno: Suite from Romeo and Juliet

NACO: Songs for Murdered Sisters

Sat, February 11 at 8:00pm Masterworks Saturday 2

Alexander Shelley, conductor
Joshua Hopkins, baritone
National Arts Centre Orchestra, guest orchestra

Barbara Assiginaak: New Work (NACO Commission)
Jake Heggie/text by Margaret Atwood: Songs for Murdered Sisters (NACO Co-commission)
Brahms: Symphony No. 4

Return to Massey Hall
Fri, February 17 at 7:30pm

Gustavo Gimeno, conductor
María Dueñas, violin

Samy Moussa: Elysium
Bruch: Violin Concerto No. 1
Tchaikovsky: Symphony No. 5

Mozart & Rachmaninoff

Wed, February 22 at 8:00pm Masterworks Wednesday 2
Fri, February 24 at 7:30pm Masterworks Friday 1
Sat, February 25 at 8:00pm Masterworks Saturday 1

Sir Andrew Davis, conductor
Louis Lortie, piano

Berg/orch. Andrew Davis: Sonata (North American Première)
Mozart: Piano Concerto No. 23, K. 488
Rachmaninoff: Vocalise
Rachmaninoff: Symphonic Dances

Mozart’s Haffner Symphony

Wed, March 1 at 8:00pm Masterworks Wednesday 1
Thu, March 2 at 8:00pm Masterworks Thursday 1

Kerem Hasan, conductor
Jeffrey Beecher, double bass

Britten: Four Sea Interludes
Missy Mazzoli: Dark with Excessive Bright
Mozart: Symphony No. 35, K. 385 “Haffner”
Britten: Sinfonia da Requiem

Relaxed Performance: Why Sci-Fi?

Sun, March 5 at 11:00am

Daniel Bartholomew-Poyser, conductor

Blast off with the Orchestra for a cosmic musical exploration of why the thrill and wonder of science fiction never cease to capture our imaginations. Featuring close encounters with works by John Williams, Holst, and Debussy.

These concerts are designed to be more welcoming to neurodiverse patrons, including those on the autism spectrum, those with sensory and communication disorders, ADHD, learning disabilities, dementia, or those who simply want a more informal concert experience.

YPC: Why Sci-Fi?

Sun, March 5 at 1:30pm
Sun, March 5 at 4:00pm

Daniel Bartholomew-Poyser, conductor

Blast off with the Orchestra for a cosmic musical exploration of why the thrill and wonder of science fiction never cease to capture our imaginations. Featuring close encounters with works by John Williams, Holst, and Debussy.

The Best of Queen

Tue, March 7 at 8:00pm Pops Tuesday
Wed, March 8 at 2:00pm Pops Matinee
Wed, March 8 at 8:00pm Pops Wednesday
Thu, March 9 at 8:00pm Pops Off Sub

Brent Havens, conductor
MiG Ayeas, vocalist

Gimeno Conducts Beethoven 5

Wed, March 22 at 8:00pm Masterworks Wednesday 1
Thu, March 23 at 8:00pm Masterworks Thursday 1
Sat, March 25 at 8:00pm Masterworks Saturday 3
Sun, March 26 at 3:00pm Four at the Weston

Gustavo Gimeno, conductor
Jean-Guihen Queyras, cello (2022/23 TSO Spotlight Artist)

Brian Harman: Celebration Prelude (World Première/TSO Commission)
R. Schumann: Cello Concerto
Ligeti: Cello Concerto
Iman Habibi: Jeder Baum spricht
Beethoven: Symphony No. 5

Relaxed Performance: Gimeno Conducts Beethoven 5

Sat, March 25 at 11am

Gustavo Gimeno, conductor
Jean-Guihen Queyras, cello (2022/23 TSO Spotlight Artist)

R. Schumann: Cello Concerto
Beethoven: Symphony No. 5

 

Visions of Spain: Gimeno Conducts Boléro, Rodrigo & More

Wed, March 29 at 8:00pm Masterworks Wednesday 2
Fri, March 31 at 7:30pm Masterworks Friday 1
Sat, April 1 at 8:00pm Masterworks Saturday 1
Sun, April 2 at 3:00pm Masterworks Sunday Matinee

Gustavo Gimeno, conductor
Juan Manuel Cañizares, guitar
Toronto Symphony Youth Orchestra

Francisco Coll: Aqua Cinerea (North American Première)
Dutilleux: Symphony No. 1
Falla: Selections from El amor brujo*
Rodrigo: Concierto de Aranjuez for Guitar and Orchestra
Ravel: Boléro

*Toronto Symphony Youth Orchestra performs side by side with the TSO.

Mahler 5

Thu, April 6 at 8:00pm Masterworks Thursday 2
Sat, April 8 at 8:00pm Masterworks Saturday 2

John Storgårds, conductor
Leila Josefowicz, violin

Kokkonen: “Adagio religioso” (North American Première)
Helen Grime: Violin Concerto (North American Première)
Mahler: Symphony No. 5

Relaxed Performance: Reggae Roots

Sun, April 16 at 11:00am

Daniel Bartholomew-Poyser, conductor
Jah’Mila, vocalist

YPC: Reggae Roots

Sun, April 16 at 1:30pm
Sun, April 16 at 4:00pm

Daniel Bartholomew-Poyser, conductor
Jah’Mila, vocalist

Frank & Ella

Tue, April 18 at 8:00pm Pops Tuesday
Wed, April 19 at 2:00pm Pops Matinee
Wed, April 19 at 8:00pm Pops Wednesday

Steven Reineke, conductor
Capathia Jenkins, vocalist
Tony DeSare, vocalist & piano

Mandolin Magic: The Artistry of Avi Avital

Sat, April 22 at 8:00pm Masterworks Saturday 3
Sun, April 23 at 3:00pm Four at the Weston

Avi Avital, leader & mandolin

Vivaldi: Mandolin Concerto in D Major, RV 93
J.S. Bach/arr. Avi Avital: Violin Concerto in G Minor, BWV 1056R
Avner Dorman: Mandolin Concerto
Vivaldi: Mandolin Concerto in C Major, RV 425
J.S. Bach/arr. Avi Avital: Violin Concerto in A Minor, BWV 1041
Tsintsadze: Miniatures on Georgian Folk Themes
Bartók: Romanian Folk Dances

Tchaikovsky & Ravel

Wed, April 26 at 8:00pm Masterworks Wednesday 2
Fri, April 28 at 7:30pm Masterworks Friday 1
Sat, April 29 at 8:00pm Masterworks Saturday 1

Fabien Gabel, conductor
Jean-Guihen Queyras, cello (2022/23 TSO Spotlight Artist)

Camille Pépin: Laniakea (North American Première)
Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme
Stravinsky: Song of the Nightingale
Ravel: Daphnis et Chloé Suite No. 2

Gimeno Conducts Messiaen’s Epic Turangalîla

Thu, May 4 at 8:00pm Masterworks Thursday 2
Fri, May 5 at 7:30pm Masterworks Saturday 2, Masterworks Saturday 3

Gustavo Gimeno, conductor
Marc-André Hamelin, piano
Nathalie Forget, ondes Martenot

Messiaen: Turangalîla-Symphonie

TSO Live Recording

 

Star Wars: The Last Jedi—In Concert

Thu, May 11 at 7:30pm
Fri, May 12 at 7:30pm
Sat, May 13 at 12:30pm
Sat, May 13 at 7:30pm

Steven Reineke, conductor

© 2017 & TM LUCASFILM LTD. ALL RIGHTS RESERVED © DISNEY.

Presentation licensed by Disney Concerts in association with 20th Century Fox, Lucasfilm Ltd. and Warner/Chappell Music.

Dancing in the Streets: The Music of Motown

Tue, May 16 at 8:00pm Pops Tuesday
Wed, May 17 at 2:00pm Pops Matinee
Wed, May 17 at 8:00pm Pops Wednesday

Jeff Tyzik, conductor
Shayna Steele, vocalist
Chester Gregory, vocalist
Michael Lynche, vocalist

Tchaikovsky Violin Concerto + Pictures at an Exhibition

Wed, May 24 at 8:00pm Masterworks Wednesday 1
Thu, May 25 at 8:00pm Masterworks Thursday 1
Sat, May 27 at 8:00pm Masterworks Saturday 2

Jader Bignamini, conductor
James Ehnes, violin

RBC Affiliate Composer: New Work (World Première/TSO Commission)
Tchaikovsky: Violin Concerto
Mussorgsky/orch. Ravel: Pictures at an Exhibition

Brahms 2 + Benedetti Plays Marsalis

Wed, May 31 at 8:00pm Masterworks Wednesday 2
Thu, June 1 at 8:00pm Masterworks Thursday 2
Sat, June 3 at 8:00pm Masterworks Saturday 3

Elim Chan, conductor
Nicola Benedetti, violin

Wynton Marsalis: Violin Concerto (Canadian Première)
Brahms: Symphony No. 2

Symphonie Fantastique + Mozart

Wed, June 7 at 8:00pm Masterworks Wednesday 1
Thu, June 8 at 8:00pm Masterworks Thursday 1
Sat, June 10 at 8:00pm Masterworks Saturday 2

Gustavo Gimeno, conductor
Víkingur Ólafsson, piano

Eliot Britton: Celebration Prelude (World Premiere/TSO Commission)
Daníel Bjarnason: Trilogy for Orchestra: Part I ​​(World Première/TSO Co-commission)
Mozart: Piano Concerto No. 24, K. 491
Berlioz: Symphonie fantastique

 

Yuja Wang’s Rachmaninoff

Fri, June 16 at 7:30pm Masterworks Friday 1
Sat, June 17 at 8:00pm Masterworks Saturday 1
Sun, June 18 at 3:00pm Masterworks Sunday Matinee

Gustavo Gimeno, conductor
Yuja Wang, piano (2022/23 TSO Spotlight Artist)

New Works by NextGen Composers:
Matthew-John Knights
Fjóla Evans
Luis Ramirez
(World Premières/TSO Commissions)*
Shostakovich: Symphony No. 1
Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3

*NextGen Composers supported by the RBC Foundation.

The Music of Alan Menken

Tue, June 20 at 8:00pm Pops Tuesday
Wed, June 21 at 2:00pm Pops Matinee
Wed, June 21 at 8:00pm Pops Wednesday
Thu, June 22 at 8:00pm Pops Off Sub

Steven Reineke, conductor
Katie Rose Clarke, vocalist
Jordan Donica, vocalist
Montego Glover, vocalist
Matt Doyle, vocalist

Marvel Studios’ Black Panther in Concert
Thu, June 29 at 7:30pm Special
Fri, June 30 at 7:30pm Special

Steven Reineke, conductor

© 2022 Marvel